Denia Prohodului Domnului în parohia noastră

Stefan   3rd May 2016   Comments Off on Denia Prohodului Domnului în parohia noastră

În Sfânta și marea zi Vineri, 29 aprilie 2016, în toate bisericile din Răsăritul Ortodox s-a cântat Denia Prohodului Domnului. Și în Catedrala Veche a Aradului, pentru a 150-a oară s-a împlinit această minunată rânduială. Slujba a fost săvârșită de un sobor de cinci preoți și un diacon, în frunte cu preacucernicul părinte Traian-Ioan Micoroi, Parohul Catedralei Vechi. Cele trei stări ale Prohodului Domnului, au fost cântate de către soborul slujitorilor în alternanță cu corul Catedralei „Armonia”, din fața Mormântuluipreafrumos împodobit. Frumusețea Covuclionului,specific tradiției bisericești din această parte de țară, a fost sporită și de restaurarea în întregime a acestuiobiect de cult, prilej cu care s-a descoperit donatorul icoane centrale de pe Covuclion: Episcopul Procopie Ivașcovici, ctitorul catedralei.

La sfârșitul slujbei s-a făcut obișnuita înconjurare cu Epitaful, nădejdea Învierii străbătând în sufletele credincioșilor și a întregii făpturi.

DSC_0001 DSC_0011 DSC_0023

Prof. dr. Marcel Tang